MMŚ W ZAPASACH: JAPONKI ZEBRAŁY PRAWIE WSZYSTKO!

Bartłomiej Czaja, Informacja własna

2017-11-24

6 z 8 złotych medal to dorobek żeńskiej reprezentacji Japonii na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w zapasach, które trwają w Bydgoszczy. Mistrzyniami spoza Kraju Kwitnącej Wiśni w piątek zostały Turczynka Evin Demirhan (48kg) oraz Francuzka Koumba Larroque (69kg) . W klasyfikacji drużynowej równie bezkonkurencyjne zostały Japonki z dorobkiem aż 75 punktów.

Podobnie jak w czwartek na matach w Bydgoszczy dominowały zapaśniczki z Japonii. Tym razem nie udało się wywalczyć medalu z najcenniejszego kruszcu dwóch  kategoriach wagowych do 48kg oraz 69kg. W rywalizacji najlżejszych Rina Okuno w ćwierćfinale reprezentantka tego kraju uległa późniejszej mistrzyni świata, Turczynce Evin Demirhan 1-3 (1-3), a w walce o brązowy medal uległa Azerce Turkan Nasirovej 1-3 (4-4).

Złoty medal w zapasach kobiet poleci również do Francji za sprawą Koumby Larroque w kategorii do 69kg. Aktualna brązowa medalistka mistrzostw świata z Paryża w finale właśnie reprezentantkę Japonii, Naruha Matsuyuki 3-0 (4-0).

W pozostałych trzech kategoriach triumfowały zapaśniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni. Bezkonkurencyjna w kategorii do 53kg była Moho Igarashi, która w finale przez przewagę techniczną pokonała Chinkę Qi Zhang 4-1 (12-2). W całym turnieju Japonka zdobyła aż 39 punktów technicznych.

W rywalizacji do 60kg najlepsza okazała się być Yui Sakano, aktualnie piąta zapaśniczka świata wśród seniorek w finale pokonując Ukrainkę Ilonę Prokopevniuk 3-1 (7-3).

W piątek walczyły cztery biało-czerwone zapaśniczki (Weronika Sikora – 48kg, Paula Kozłow – 53kg, Agnieszka Król – 60kg oraz Natalia Strzałka – 69kg), które przegrały wszystkie cztery walki.

W klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjne okazały się być Japonki zdobywając 7 z 8 złotych medali i zgromadziły 75 punktów. Drugie miejsce zajęły Ukrainki (47 pkt.), a podium uzupełniły Rosjanki (34 pkt.). Polki z dorobkiem jedno oczka za sprawą Anny Urbanowicz (75kg) zajęły 25. Miejsce.

Medaliści i wyniki biało-czerwonych

Zapasy kobiet, 48kg – 15 uczestniczek

1. Evin Demirhan (Turcja)

2. Ritu Ritu (Indie)

3. Turkan Nasirova (Azerbejdżan)

3. Jiang Zhu (Chiny)

14. Weronika Sikora (Polska)

 

Runda eliminacyjna

Weronika Sikora (Polska) - Miglena Selishka (Bułgaria) 0-5 (0-8)

 

Zapasy kobiet, 53kg – 17 uczestniczek

1. Moho Igarashi (Japonia)

2. Qi Zhang (Chiny)

3. Jekaterina Poleshchuk (Rosja)

3. Otgonjargal Ganbaatar (Mongolia)

14. Paula Kozłow (Polska)

 

runda eliminacyjna

Paula Kozłow (Polska) - Amy Fearnside (USA) 0-0 (Kontuzja Kozłow)

 

Zapasy kobiet, 60kg – 15 uczestniczek

1. Yui Sakano (Japonia)

2. Ilona Prokopevniuk (Ukraina)

3. Gantuya Enkhbat (Mongolia)

3. Tetiana Omelchenko (Azerbejdżan)

11. Agnieszka Król (Polska)

 

Runda eliminacyjna

Agnieszka Król (Polska) - Yuliya Pisarenko (Białoruś) 1-3 (4-7)

 

Zapasy kobiet, 69kg – 18 uczestniczek

1. Koumba Larroque (Francja)

2. Naruha Matsuyuki (Japonia)

3. Yudari Sanchez Rodriguez (Kuba)

3. Danute Domikaityte (Litwa)

12. Natalia Strzałka (Polska)

 

runda eliminacyjna

Natalia Strzałka (Polska) – Buse Tosun (Turcja) 1-3 (4-13)